Knihovny digitalizované dokumenty zatím nezpřístupní

23.02.2021 Petr Kliment

Ministř české vlády přerušili jednání o přístupu k digitalizovaným dokumentům, které mají ve správě vybrané knihovny. Tisková mlučí ministerstva kultury Michaela Lagronová k tématu uvedla, že další jednání by mělo proběhnout až konce června roku 2021.


Začátkem týdne informoval ministr průmyslu Havlíček, že jednání poběhlo a bylo zkončeno. Bezplatný přístup k fondu Národní digitální knihovny má sloužit jako částečná náhrada omezení služeb kamenných knihoven v době pandemie koronaviru. Mluvčí MK ale uvedla, že resort kultury přístup považuje za připravený, příslušná licence byla uzavřena a studenti, učitelé či vědci mohou dokumenty používat. V době pandemie jsou kamenné knihovny uzavřeny a tištěné knihy není možno masivně půjčovat. Alternativou jsou e-knihy zdarma nebo placené audioknihy. Elektronické knihy je možno zdarma získat z eknihovny na adrese eKnihovna.cz.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) se před dvěma týdny dohodl s předsedou Svazu knihkupců a nakladatelů Martinem Vopěnkou na uzavření licenční smlouvy, která přístup k digitální knihovna umožňuje. Stát nakladatelům zaplatí náhradu 80 milionů korun za neprodané knihy, které budou díky této dohodě dostupné on-line.

Dohoda umožňuje studentům a pedagogům i vědeckým pracovníkům přístup k digitalizovaným knihovním fondům on-line. Zobrazené dokumenty lze pouze číst, nelze zhotovit tištěnou nebo digitální kopii a není možné stahování. Autor nebo jiný nositel autorských práv může požádat o vyřazení svých děl z této služby.

Vopěnka ale říká, že z dlouhodobého hlediska není otevření digitálních knihoven udržitelné, protože by podle něj deformovalo tržní prostředí a znemožnilo vznik komerčních digitálních databází. Do budoucna je proto třeba, aby stát školám poskytoval každoročně peníze na nákup multilicencí komerčních databází pro své studenty.

Knihy byly pro studenty vysokých škol přístupné on-line při loňské jarní vlně a pak od podzimu. Umožňovala to dohoda Národní knihovny a kolektivních správců autorských práv.

Podle informací ČTK svaz podmiňoval svůj souhlas k přístupu digitalizovaných knihovních fondů vysokým školám souhlasem vlády s možností poskytovat vouchery, respektive s uvolněním peněz na ně. S vouchery přišel svaz opakovaně, naposledy loni v červnu, kdy navrhoval, aby každý žák základní a střední školy dostal jednorázový voucher na nákup knihy za 300 korun v kamenném knihkupectví. Tím by se podle svazu podpořil prodej knih.

Knihovny se v Česku uzavřely kvůli opatřením proti šíření koronaviru opět 18. prosince, předtím fungovaly dva týdny. Zavřené byly i v první vlně pandemie, a to od 11. března do 27. dubna. Většina knihoven své služby nyní poskytuje on-line.

Zdroj: ČTK